Właściciele psów często zastanawiają się, czym karmić swoje pupile, aby zapewnić im jak najlepszy rozwój. Największy kłopot mają zwykle ci, którzy po raz pierwszy wzięli pod opiekę czworonoga. W rozwianiu wątpliwości na temat żywienia psów może pomóc wizyta u lekarza weterynarii. Jego porady, zwłaszcza w początkowym okresie życia psa są zwykle nieocenione. Właściciele, którzy decydują się na żywienie psa gotową karmą, mogą też polegać na informacji zawartej na opakowaniu. Producent informuje, jaki jest skład produktu oraz dzienna porcja żywieniowa. Pomocny może okazać się również niniejszy artykuł.

Właściciele psów nieświadomie popełniają wiele błędów żywieniowych, co może negatywnie wpływać na ich pupili. Niekiedy wynika to z braku wystarczającej wiedzy, innym razem źle pojętej troski o psa. Jednymi z najczęściej popełnianych „wykroczeń” przeciw czworonogom są:

  • Żywienie psa pokarmem przeznaczonym dla ludzi,
  • Przekarmianie czworonoga, co może prowadzić do jego nadwagi lub otyłości, a w konsekwencji wielu chorób, a nawet przedwczesnej śmierci.

Jak i czym w takim razie karmić psa, by zapewnić mu jak najlepsze warunki?

Czy istnieje gotowa recepta?

Ustalając sposób żywienia psa, warto pamiętać, że nie ma dwóch identycznych zwierząt i to, co doskonale sprawdzi się w jednym przypadku, może nie zadziałać w innym. Bardzo ważne jest, aby nie przekraczać dziennej porcji żywieniowej psa, należy jednak pamiętać, że każdy z nich może mieć inne zapotrzebowanie na pokarm. Wiele zależy tutaj od rasy, indywidualnych potrzeb czworonoga oraz aktywności, jaką wykazuje pies w ciągu dnia. Przykładowo, jeśli mamy do czynienia z psami pracującymi albo sportowymi ich potrzeby żywieniowe będą większe niż w przypadku pozostałych czworonogów.

W wyborze sposobu żywienia psa należy wziąć pod uwagę również indywidualne predyspozycje czworonoga. Jego skłonności do alergii, nietolerancja niektórych składników pokarmowych, a także wiek oraz waga – wszystko to może mieć istotne znaczenie. Dlatego bardzo ważne jest, by właściciel wnikliwie obserwował swojego czworonoga. Istotne jest zarówno to, jak pies zachowuje się przed, jak i w tracie i po karmieniu. Czy jest apatyczny, czy aktywny i zadowolony? Czy zjada zaproponowaną przez właściciela karmę z chęcią? Czy odczuwa jakieś dolegliwości ze strony układu pokarmowego? A może inne? Szeroki wybór dostępnych na rynku karm dla psów i szczeniąt pozwala na dopasowanie najlepszej opcji.

Jedzenie gotowane

Niektórzy właściciele psów decydują się żywić swoje czworonogi jedzeniem gotowanym w domu. Rozwiązanie to może okazać się bardzo korzystne pod warunkiem, że dokładnie wiedzą, co i w jakich ilościach podawać. Jego wadą jest jednak to, że niekiedy trudno jest jednoznacznie określić, ile dokładnie powinien zjeść pies, a to w konsekwencji często prowadzi do przekarmiania czworonoga.

Kolejna kwestia to brak odpowiedniej ilości wszystkich składników odżywczych, witamin i minerałów niezbędnych psu. O ile karmy gotowe opracowywane są w oparciu o wiedzę i doświadczenie specjalistów w zakresie żywienia psów, o tyle karmiąc czworonoga gotowanym jedzeniem, sami musimy określić, czy zaspokajamy jego zapotrzebowanie na wszystkie niezbędne składniki.

Pewną wskazówką może być to, by przygotowywać jedzenie, opierając się poniższym schematem. Posiłek komponujemy z trzech grup pokarmów, które powinny występować w równych proporcjach, tj. mięsa, wypełniacza oraz warzyw i owoców. W przypadku mięsa może to być: wołowina, drób, podroby, ryba. Proponowane wypełniacze natomiast to: kasza, makaron, ryż, płatki owsiane. Jeśli chodzi o warzywa mamy tu wiele możliwości. Unikamy jednak warzyw strączkowych. Niekiedy żywienie psa można urozmaicić i podać płatki owsiane z jajkiem albo twaróg.

Gotowe karmy

Karmy, które proponują producenci, znacznie ułatwiają życie właścicielom czworonogów. Opakowanie zawiera bowiem dokładną informację na temat zalecanej dziennej porcji do spożycia, dzięki czemu nie ma ryzyka przekarmienia czworonoga. Warto pamiętać jednak, by wybór karmy dostosować do wymienionych wcześniej kryteriów.

Niektórzy właściciele psów twierdzą, że ich pupil, pozostając na gotowej karmie, nie najada się wystarczająco. Tymczasem problem bardzo często leży w źle dobranym produkcie. Pamiętajmy, im bardziej aktywne jest zwierzę, tym więcej będzie potrzebować energii. Jego karma powinna być zatem bardziej kaloryczna i obowiązkowo pełnowartościowa.

Często popełnianym błędem jest karmienie psa mieszanym jedzeniem, tj. w części gotowanym przez właściciela, a częściowo gotową karmą. Takie postępowanie bardzo często prowadzi do przekarmiania, ponieważ nie można dokładnie określić, ile dokładnie składników odżywczych przyjął czworonóg. Właściciele natomiast zapominają, że gotowe karmy są znacznie bardziej skondensowane niż gotowane jedzenie i w takiej samej ilości zawierają zdecydowanie więcej składników pokarmowych.

Kolejna kwestia to częstotliwość karmienia. Pamiętajmy, że dorosłe psy i szczenięta w wieku od 6 do 12 miesięcy powinny jeść najwyżej 2 razy dziennie, od 3 do 6 miesięcy – 3 razy dziennie, a młodsze czasem nawet 6 razy. Dzienną zalecaną przez producenta dawkę dzielimy wtedy na odpowiednią ilość porcji.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge