Pomimo upływu lat wnętrza art deco nadal pozostają modne. Choć sam styl pojawił się w architekturze wnętrz około 100 lat temu, chętnie gości także we współczesnych aranżacjach. Zachwyca smakiem, elegancją i harmonią. Proste linie oraz wysokiej jakości meble, materiały i dodatki, a także przestrzenny ład i porządek są tu w opozycji do secesyjnego nieuporządkowanego projektowania przestrzeni.

Wnętrza art deco do dziś traktowane są jak wyznacznik dobrego smaku i luksusu. W lepszym zrozumieniu tego stylu pomoże z pewnością przedstawienie rysu historycznego okresu, w którym się pojawił. Nie był to czas łatwy zarówno w dziejach Polski, jak i świata.

Art deco dla Polski i świata

Styl w architekturze wnętrz zaczął kształtować się jeszcze przed wybuchem I wojny światowej, a jego rozkwit przypada na okres dwudziestolecia międzywojennego. Warto wspomnieć, że był to kierunek obecny w szeroko rozumianej sztuce. Liczne jego ślady z tamtych lat odnajdujemy w architekturze, rzeźbie, grafice i malarstwie.

Dla odrodzonej po rozbiorach Polski art deco był szczególnie istotny. Pokazywał, że państwo polskie jest krajem nowoczesnym, które posiada własną tożsamość i utalentowanych twórców. Dowodem tego był sukces polskich artystów na arenie międzynarodowej, kiedy to w 1925 roku wielu z nich otrzymało na paryskiej wystawie prestiżowe nagrody i wyróżnienia. W Polsce sztuka art deco zaczęła urastać do rangi stylu państwowego, co znalazło odzwierciedlenie w wielu budynkach z tamtego okresu, w tym Banku Gospodarstwa Krajowego i Muzeum Narodowego w Warszawie.

Styl art deco rozwijał się bardzo bujnie nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Stanowił sztukę w czystej formie, jak i użytkową. Jako jeden z pierwszych stylów w architekturze wnętrz rozprzestrzenił się szeroko na świecie, czego dowody odnajdujemy dziś w najodleglejszych zakątkach, od Ameryki aż po Japonię.

Wnętrza art deco – krótka charakterystyka

Nazwa tego stylu to skrót od francuskiego sformułowania arts décoratifs, które z kolei wywodzi się od tytułu organizowanej w Paryżu międzynarodowej wystawy L’Exposition internationale des Arts décoratifs et industriels modernes (wspomniane wyżej wydarzenie, na którym wielu polskich artystów uhonorowanych zostało prestiżowymi nagrodami).

Wnętrza art deco, na które moda nastała po okresie secesji, wyróżniały się uporządkowaniem, geometrią i symetrią. Pojawiały się w nich dobrej jakości materiały oraz wysublimowane meble i dodatki. Dominującą rolą wprowadzonych do wnętrza art deco elementów była ich funkcja. Estetyka przedmiotu, pomimo że grała drugoplanową rolę, miała harmonizować z resztą wystroju i wprowadzać wrażenie luksusowego wnętrza.

Towarzyszące stylowi art deco elementy wystroju wnętrz powstawały na planie kwadratów, prostokątów, a nieco rzadziej okręgów. Takie kształty odnajdziemy między innymi w blatach stołów – najczęściej wspartych na jednej nodze, barkach, biurkach, toaletkach i szafkach. Meble powszechnie politurowano, nadając im wysoki połysk i uwydatniając rysunek drewna.
Wnętrza art deco znane są też z nieco kosztowniejszych i bardziej wyszukanych mebli zdobionych laką, a także takimi technikami jak inkrustacja i intarsja. W tym przypadku mamy do czynienia z wyjątkowo cennymi materiałami m.in. kością słoniową, masą perłową, jak również miedzią i aluminium.

Na podłogach bardzo rzadko pojawiały się dywany. Jeśli już jednak były, to najczęściej zupełnie gładkie albo z geometrycznymi wzorami. Zamiast nich zdecydowanie częściej zdobiło je drewno, a czasem podłoga kamienna lub wyłożona płytkami.

Wnętrza art deco w zamyśle twórców tego stylu miały być nowoczesne i wybiegać w przyszłość. W jakim stopniu to się udało, możemy ocenić dziś, kiedy art deco odnajdujemy także we współczesnych aranżacjach.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge