Narodziny dziecka to duża zmiana w życiu rodziny. Aby odpowiednio się na nią przygotować, warto wcześniej wszystko zaplanować.

Ubranka dla noworodka do szpitala powinny być spakowane już w 8 miesiącu ciąży. W przypadku, gdy maluszek postanowi przyjść na świat nieco wcześniej, niż wyliczyli lekarze, przyszła mama nie będzie zestresowana tym, że nie wszystko zostało jeszcze przygotowane. Ostatnie tygodnie ciąży warto poświęcić już wyłącznie na odpoczynek i zbieranie sił przed porodem oraz przyjściem na świat nowego członka rodziny. Pamiętaj, że maluszek będzie od ciebie wymagał maksimum uwagi, niezależnie od pory dnia i nocy oraz tego, czy będziesz zmęczona, czy też nie.

Jakie ubranka dla noworodka do szpitala warto przygotować?

Niektóre szpitale tworzą swoją własną listę niezbędnych do wyprawki rzeczy. Wystarczy udać się na oddział położniczy i poprosić o jej kopię. Niekiedy spis rzeczy można znaleźć też na stronie internetowej oddziału lub uzyskać ją przez telefon.

Ubranka dla noworodka do szpitala najczęściej przygotowuje się w rozmiarze 56. Dziś już rzadko która mama kompletuje wyprawkę w rozmiarze 50 cm. Współcześnie dzieci rodzą się znacznie większe i cięższe. Niektóre mamy decydują się nawet na to, by od razu kupić ubranka o rozmiarze 62 cm. Moim jednak zdaniem jest to zbędne, chyba że masz pewność, że dziecko urodzi się duże (na przykład na podstawie badań usg lub dlatego, że do tej pory w twojej rodzinie zawsze rodziły się duże dzieci). Jeśli jednak nie masz takiej pewności, najbezpieczniej będzie, jeśli przygotujesz w domu po 3 komplety ubranek w dwóch rozmiarach 56 i 62. Do szpitala polecam jednak spakować 3 komplety ubranka rozmiar 56 i 1 komplet o rozmiarze 62. Jeśli dziecko rzeczywiście urodzi się większe niż przypuszczałaś, zadaniem taty będzie dostarczenie do szpitala pozostałych dwóch kompletów w rozmiarze 62.

Jaki zestaw ubranek powinna zawierać torba na porodówkę?

Zazwyczaj wystarcza, jeśli w torbie na porodówkę znajdą się 3 komplety ubranek. Powinnaś spakować również dostosowany do pory roku kombinezon. Poniżej krótka lista:
3 body,
3 śpioszki,
3 bluzeczki,
4 pary skarpetek,
rękawiczki tzw. niedrapki,
bawełniana, cienka czapeczka,
kombinezon, który założysz dziecku w dniu wyjścia ze szpitala,
ciepła czapeczka na wyjście ze szpitala,
Potrzebny będzie także kocyk, którym okryjesz dziecko lub różek do owinięcia noworodka.

Jak przygotować ubranka dla noworodka?

Ubranka dla nowo narodzonego dziecka najlepiej nie łączyć z innym praniem, z tego choćby powodu, że wymaga ono użycia innego, specjalnego środka piorącego. Możesz do tego celu użyć płatków mydlanych, proszku dla niemowląt lub płynu do prania dla niemowląt. Zawsze kieruj się zasadą, by środek piorący był możliwie najłagodniejszy i nie podrażniał delikatnej skóry maluszka.

Niektóre osoby zalecają gotowanie ubranek niemowlęcych przed pierwszym użyciem. Zazwyczaj jednak wystarczy, jeśli wypierzesz je w temperaturze 60oC. W 60oC giną bakterie i roztocza. Po wysuszeniu ubranka trzeba je jeszcze wyprasować. Wysoka temperatura żelazka zabija resztki drobnoustrojów, które pozostały jeszcze na ubrankach po praniu.

Początkowo przygotowanie ubranek dla noworodka może stwarzać młodym mamom nieco kłopotów. Później jednak dochodzą do wprawy i z łatwością potrafią wybrać najodpowiedniejszy środek piorący, intuicyjnie wiedzą, co przyda się noworodkowi na porodówce, a co w domu. Przy drugim dziecku, zazwyczaj wiedzą też doskonale, czy ubranka dla noworodka do szpitala należy przygotować w mniejszym, czy większym rozmiarze.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge