Ofert pracy dla tak zwanych wolnych strzelców pojawia się niemało. Praca dla freelancera nie jest jednak w praktyce, tylko i wyłącznie marzeniem o wysokich zarobkach i szefowaniu samemu sobie. Zarobkowanie w formie zleceń ma dużo zalet. Nienormowany czas pracy, gdy metaforycznie przychodzi nam ochota na wykonywanie obowiązków? Teoretycznie to możliwe, ale doświadczenie freelancerów dopiero pokazuje, z jak wieloma wyzwaniami i trudnościami się zmagają. Czy freelancing to pomysł na życie akurat dla mnie? Przyjrzyjmy się!

Praca dla freelancera – sporo ofert, jeszcze więcej konkurencji

Zleceniobiorcy zmagają się ze sporą konkurencją na rynku. Atrakcyjne ceny i wysokiej jakości usługi to wciąż zbyt mało, by uzyskać gwarancję zdobycia klientów czy też trafienia w gusta odbiorców. Przed każdym freelancerem stają coraz to nowe przeszkody. Można sobie z nimi poradzić, ale potrzeba czasu, poświęceń i przede wszystkim ciężkiej pracy.

Możliwości zarobkowania, rozwoju czy poszerzania swoich umiejętności, wolny strzelec ma przed sobą bardzo dużo. Praca dla freelancera jest jednak porównywalna do etatu, który trwać może przez cały tydzień. W różnych godzinach, z odmiennym natężeniem, ale jednak. Zanim podejmiemy się takiego wyzwania, musimy ocenić własne możliwości, predyspozycje i gotowość do wykonywania zadań, nie tylko związanych ze swoją branżą.

Jak ocenić własne możliwości?

Trudno ocenić z pełną precyzją rentowność przedsięwzięcia, jakim jest porzucenie typowej pracy na etat i przejście na freelancing. Tak naprawdę nigdy nie będziemy mieć pewności zleceń, które mogą się skończyć z dnia na dzień. Mimo wszystko trzeba dokonać analizy i stworzyć wstępne założenia. Poczynić plany, by w ogóle ruszyć z miejsca.

Praca dla freelancera to zajęcie dla osób, które będą w stanie umieścić w swoich planach działania alternatywne. Poza tym nie może im zabraknąć samozaparcia, dużej dyscypliny i umiejętności łączenia wielu obowiązków. Poza samymi zleceniami trzeba bowiem zadbać o reklamę, własny wizerunek, pozyskiwanie nowych klientów. Poszerzanie zakresu oferowanych usług czy też poszukiwania nowych kanałów komunikacji. Jeśli z natury jesteśmy osobami, które wolą proste i sprawdzone rozwiązania, a ryzyko i praca w nienormowanych godzinach kojarzy się z udręką, to z pewnością nie jest to zajęcie dla nas.

Warto czy nie?

Praca dla freelancera to ogrom możliwości i praktycznie okazja, by rozwijać się w sposób nieograniczony. Tym bardziej, że mowa głównie o branżach, które wciąż będą szły do przodu. Nieograniczone możliwości metaforycznie dotyczą z drugiej strony ryzyka, wyzwań czy też problemów, z jakimi trzeba zmagać się po drodze.

Czy warto? To kwestia interpretacji indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Ocena własnych możliwości, bo jeśli ryzyko nie jest nam obce, a marzenie o robieniu czegoś wielkiego, co prowadzi do sukcesu, staje się myślą dnia codziennego, to zdecydowanie warto. Praca dla freelancera to ostatecznie wciąż marzenie wielu z nas, po które każdy jest w stanie sięgnąć.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge