Kiedy wybrać się na pierwszy spacer z dzieckiem? Tak naprawdę rodzice mogą pokusić się o wyjście na zewnątrz z maluszkiem, już w pierwszym tygodniu jego życia. Jak się do tego należy przygotować, zależy jednak od pory roku i warunków atmosferycznych. Sprawdźmy, o czym warto pamiętać podczas pierwszych wyjść z nowym członkiem rodziny.

Pierwszy spacer z dzieckiem – jaka jest pogoda?

W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne, jakie panują na zewnątrz, oraz porę roku. W sezonie letnim, kiedy to dni są coraz cieplejsze, na spacery można sobie pozwolić nawet kilka razy dziennie, choć z zachowaniem rozsądku i wcześniejszym przygotowaniem. Nieco inaczej jest, gdy pierwszy spacer z dzieckiem przypada na okres zimowy. Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy w mroźne dni można zabrać maluszka na zewnątrz. Przyjmuje się, że gdy temperatura nie spada poniżej -10 stopni Celsjusza, spacer dalej jest wskazany, ale częstotliwość raz na dzień jest wystarczająca.

W zimie warto również przygotować dziecko do pierwszego spaceru. Wystarczy ubrać je tak, jakby się wychodziło na zewnątrz. Następnie otworzyć szeroko okna na kilkanaście minut. Po takim domowym „spacerze” można pokusić się o ten realny. Dla maluszka nie będzie to zbyt duży szok, a w końcu zima trwająca przez kilka miesięcy, nawet ta nieco cieplejsza, nie może oznaczać zakazu wychodzenia z domu.

Najmłodsi nie mają jeszcze w pełni rozwiniętego systemu odpornościowego, ale to między innymi spacery są w stanie zadbać o ich coraz silniejsze organizmy.

W sezonie letnim warto spacerować z dzieckiem częściej. Wystarczy do tego odpowiednie ubranko, zastosowanie kremów z filtrami oraz wózek dobrany do potrzeb i wieku dziecka.

Jaki wózek na pierwszy spacer z dzieckiem?

Noworodek będzie spacerował w tak zwanej gondoli. Taki głęboki wózek klasyczny pozwala na to, by maluch usnął w trakcie spaceru. Rodzice muszą zadbać o wybór wózka, który będzie dobrze chronił przed wychłodzeniem, zapewni wygodę i pełen komfort, nawet podczas pokonywania nieco mniej równych terenów niż asfaltowe ścieżki.

Na spacer należy zabrać dodatkowy kocyk i okrycie wierzchnie, nawet w sezonie letnim. Jest to związane z niekiedy gwałtownymi zmianami pogody. Łatwiej przykryć malucha lub nałożyć mu bluzę czy kurteczkę, niż zmieniać całe ubranie albo szybko wracać do domu. Z zasady dziecko ubiera się o jedną warstwę odzieży więcej, niż ma ich na sobie rodzic.

Ubranie na spacer z maluszkiem

Poza standardowym ubrankiem dostosowanym do warunków pogodowych, zimą rodzice muszą pamiętać o tym, aby dokładnie zakrywać uszy dziecka, jego dłonie i stopy. Te części ciała najszybciej ulegają wychłodzeniu. Latem zaś należy okrywać cienkimi warstwami materiału odkryte części ciała, w tym głowę. Wystarczy do tego kapelusik lub czapeczka.

Przy silnym słońcu koniecznie trzeba zastosować krem z filtrem, ale chroniącym zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Smarować należy nie tylko twarz dziecka. Ponadto nie powinno się spacerować z malcem w godzinach, kiedy to słońce najmocniej operuje, czyli między 11 a 15.

Przydatne akcesoria i nie tylko

Przygotowanie do spaceru to nie tylko odpowiedni wózek – gondola dla najmłodszych i spacerówka dla starszych dzieci. Nie można zapominać o jedzeniu i piciu dla maluszka, szczególnie w sezonie letnim. Ponadto dobrze jest zabrać ze sobą akcesoria, takie jak chusteczki nawilżane, które przydadzą się, gdy dziecko się ubrudzi. Do tego ulubione zabawki, to wszystko!

Pierwszy spacer z dzieckiem nie musi być ogromnym wyzwaniem. Korzystając z powyższych wskazówek można zapewnić sobie i swojemu maluszkowi, przyjemnie i pożytecznie spędzony czas na świeżym powietrzu.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge