Kiedy dziecko zaczyna stawiać swoje pierwsze kroki, przychodzi czas na pierwsze buciki. Dobrze dobrane obuwie pomoże maluszkowi sprawnie poruszać się i samodzielnie poznawać świat. Różne opinie na temat tego, jakie powinny być pierwsze buciki dla dziecka i w jaki sposób je wybierać sprawiają, że niekiedy rodzice gubią się w zaleceniach i docierających do nich poradach.

Wśród lekarzy ortopedów i pediatrów podzielone są zdania na temat tego, kiedy najlepiej kupić dziecku pierwsze buciki. Część z nich zaleca, by dziecko uczyło się chodzić w kapciach z gumową podeszwą, inni, że najlepiej, jeśli na początek będzie chodziło jedynie w skarpetkach antypoślizgowych. Wśród rodziców krąży także wiele innych opinii na temat pierwszych bucików dla maluszka. Które z nich są błędne, a które warto wziąć pod rozwagę, podpowiadamy poniżej.

Kiedy pierwsze buciki dla maluszka?

Niemowlę rośnie i rozwija się, aż w końcu przychodzi czas na zakup pierwszych bucików dla maluszka. Otóż jak się okazuje, według różnych rodziców czas ten przychodzi  w odmiennych momentach. Jedni kupują maluszkowi buciki, kiedy tylko ten postawi pierwsze kroki, inni chcą z tym zaczekać do momentu, gdy malec będzie poruszał się samodzielnie na spacerkach. Prawda jest taka, że nie warto spieszyć się z zakupem pierwszych bucików. Początkowo maluszek powinien jak najwięcej chodzić boso (oczywiście dotyczy to chodzenia po mieszkaniu). Swobodne poruszanie stópką i możliwość dotykania różnych powierzchni jest tym, co najlepsze dla rozwoju nóżki małego dziecka. W pierwsze buciki rodzice powinni zaopatrzyć maluszka dopiero w momencie, kiedy ten będzie stawiał samodzielnie pierwsze kroki poza domem.

Jakie buty dla dziecka

Stara metoda dobierania obuwia dla dzieci na podstawie patyczka dociętego do długości stopy maluszka, powinna już odejść do lamusa. Niestety wielu rodziców nadal posługuje się nią, zapominając, że dokonując wyboru obuwia w ten sposób,  zakładają, że bucik będzie pasował, jedynie na podstawie tego jednego wymiaru. A przecież bucik to nie tylko długość, ale także szerokość, wysokość cholewki itd. Najlepiej dopierać buciki do nóżki maluszka. Dziecko powinno je przymierzyć, a rodzice ocenić, czy bucik nie jest za ciasny, ani za luźny. Aby to dobrze ocenić, można wyciągnąć wkładkę z bucika i postawić na niej małą stópkę. W buciku, po włożeniu nóżki dziecka, powinno pozostać od 5 do 7 mm luzu. Niektóre sklepy przychodzą rodzicom z pomocą, instalując specjalne skanery i miarki, które wskazują wielkość stópki dziecka wraz z odpowiednim dla niej rozmiarem. Niekiedy miarka może przybierać postać narysowanego na podłodze śladu, na którym staje dziecko. Po odczytaniu rozmiaru łatwiej będzie dokonać wyboru w tak ważnej ważnej kwestii, jak pierwsze buciki dla dziecka.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge