Wpadające promienie słońca każdego ranka do naszych mieszkań i domów, budzą do życia. Wieczorową porą czy chłodną i nieprzyjazną zimną, czynią to piękne lampy. Praktyczne, funkcjonalne na co dzień i nie tylko. To dzięki nim możemy skupić się na pracy oraz nauce. Przygotowywać smaczne potrawy, gościć domowników oraz znajomych. I w końcu to dzięki nim tak bezpiecznie czujemy się we własnym domu. Tworzymy osobisty azyl. Jak dobrać lampy? Piękne, czyli jakie?

Piękne lampy, czyli jakie?

Piękno to pojęcie względne. Co dla jednych będzie brzydkie, zbyt proste i surowe, innych urzeknie. Tak samo jest z oświetleniem. Piękne lampy to zatem te, które zwyczajnie przypadają nam do gustu. Współgrają z aranżacją, czynią atmosferę, na jakiej najbardziej nam zależy. Ekstrawaganckie i nowoczesne konstrukcje, przepych czy zdobienia, na które wydaliśmy krocie. Jeśli w naszych wnętrzach takie wydania sprawdzają się i odpowiada nam atmosfera, o jakiej decydują, to czemu nie?

Do wyboru mamy obecnie całą gamę konstrukcji. Odmiennych kształtów, materiałów, jakie służą do wykonania, form, nawet tych abstrakcyjnych. Do tego dowolna liczba źródeł światła, a na koniec żarówki. Także w rozmaitych kształtach. Tradycyjne, halogeny i ledy. Oferujące światło białe lub kolorowe. O szkle mlecznym bądź transparentnym. Wybór jest na tyle duży, by zaspokoić swoje potrzeby dysponując niewielkim, ale i wielkim budżetem finansowym. Mając potrzeby minimalistyczne, jak i żywiąc chęć na życie pośród aranżacji kipiących przepychem, niczym z salonów hollywoodzkich gwiazd.

Dobieranie oświetlenia – z zasadami czy bez

Możemy postawić na wybór oświetlenia, zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami. Jakimi? Do tradycyjnych i klasycznych aranżacji wybieramy stonowane, gustowne i eleganckie wykonania. Do tych nowoczesnych możemy pokusić się o większą ekstrawagancję i finezję. Jeśli dane pomieszczenie ma spełniać określone funkcje, światło musi i im odpowiadać.

Geometryczne podstawy lubią klosze w podobnych kształtach. Światło skierowane ku górze powiększa optycznie pomieszczenie, a skierowane ku dołowi, koncentruje wiązkę światła w miejscu, w którym czytamy, pracujemy, bądź które chcemy z różnych względów podkreślić.

Bez zasad – no limits. Jeśli w kuchni pragniemy kryształowego żyrandola i nie przeszkadza nam czas, który trzeba poświęcić na jego pielęgnację, to czemu nie? Gdy w miejscu pracy wolimy wyrazistą lampę podłogową zamiast praktycznej lampki biurkowej, nic nie stoi na przeszkodzie.

To o czym powinniśmy pamiętać, to sposób rozmieszczenia różnych typów oświetlenia. Energooszczędność i odporność na warunki panujące w danym pomieszczeniu. Kwestie techniczne niech będą na pierwszym miejscu, a piękne lampy zadowolą nasze oczy i nie braknie im pożądanej funkcjonalności.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge