Nasiona lnu, czyli siemię lniane znane są od czasów starożytności. W rozmaitych dolegliwościach polecane było już przez Hipokratesa. Produkowany z nich olej z lnu to bogate źródło kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Przypisuje mu się zdrowotne właściwości dla organizmu. Dziś stosowany jest w licznych dietach oczyszczających organizm. Ma istotne znaczenie w walce z nadciśnieniem tętniczym, a wiele osób uważa, że regularnie stosowany może nawet pomóc zwalczać nowotwory.

O wspaniałych właściwościach, jakie posiada siemię lniane oraz olej z lnu wiedzieli już starożytni Grecy i Rzymianie. Stosowali je w licznych dolegliwościach. Dziś dobrodziejstwa, jakie ze sobą niosą, wydają się trochę zapomniane. Czas przypomnieć je i na nowo włączyć do diety zarówno same nasiona, jak i olej z lnu.

Co mówią badania

To, o czym mówili starożytni, dziś potwierdzane jest licznymi badaniami naukowymi. Zgodnie z przedstawionymi przez naukowców wynikami, zarówno siemię lniane, jak i tłoczony z niego na zimno olej pomagają w zachowaniu zdrowia i zwalczaniu licznych chorób. Jedną z ich najczęściej przytaczanych prozdrowotnych właściwości jest zdolność obniżania poziomu LDL cholesterolu (określanego, jako zły cholesterol) oraz zwiększanie stężenia HDL cholesterolu (zwanego cholesterolem dobrym). Ta właściwość pomaga zapobiegać i zwalczać choroby serca oraz układu krążenia, w tym coraz częściej spotykane w naszym społeczeństwie nadciśnienie tętnicze.

Siemię lniane oraz olej z lnu cenione są przede wszystkim za wysoką, bo aż 45%-tową zawartość tłuszczu, w skład którego wchodzą wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe

Bardzo dużo mówi się o prozdrowotnym działaniu wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, nieco mniej o ich roli w ludzkim organizmie. Tymczasem są one podstawowym budulcem błon wszystkich komórek ludzkiego organizmu. Co więcej, biorą też udział w licznych procesach życiowych i stymulują je. Na przykład uczestniczą w syntezie substancji biologicznie czynnych, które regulują pracę układu sercowo-naczyniowego, a także układu nerwowego (zarówno ośrodkowego, jak i obwodowego).

Olej z lnu wpływa też na poprawę funkcjonowania przewodu pokarmowego i oddechowego, a także nerek i narządów rozrodczych. Niedobór wielonienasyconych kwasów tłuszczowych może być przyczyną niepłodności, większej podatności na infekcje oraz przyczyniać się do powstawania chorób skórnych.

Olej z lnu i witamina E

Kolejnym argumentem przemawiającym za spożywaniem oleju lnianego jest wysoka zawartość cennej dla naszych organizmów witaminy E. Przez wiele osób witamina ta określana jest jako źródło młodości. Jej pozytywny wpływ zaznacza się zarówno na nasze zdrowie, jak i urodę.

Witamina E jest naturalnym przeciwutleniaczem, który usuwa z naszego organizmu nadmiar wolnych rodników oraz chroni przed stresem oksydacyjnym. Wolne rodniki powstają na skutek niekorzystnego wpływu środowiska zewnętrznego (stres, zanieczyszczenie, alkohol, palenie papierosów, zła dieta). W organizmie człowieka mogą prowadzić do zaburzenia struktury DNA. Zawarte w witaminie E przeciwutleniacze redukują szkody poczynione w organizmie przez wolne rodniki.

Olej z lnu i zawarta w nim witamina E wpływają też korzystnie na prawidłowe funkcjonowanie wzroku oraz rozwój płodu. Jej niedobór może prowadzić do większej podatności na infekcje, anemii, ogólnego przemęczenia organizmu, a nawet uszkodzenia układu nerwowego.

Olej z lnu ceniony jest nie tylko w medycynie, ale także w kosmetyce. Wprowadzenie go do diety może mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie i urodę.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge