Nauka pisania i czytania to jeden z podstawowych i pierwszych etapów edukacji, przez jaki musi przejść dziecko. Każdemu rodzicowi marzy się, by jego latorośl szybko opanowała te umiejętności i mogła być dumą rodzica i przykładem dla innych dzieci. Oprócz tych nieco egoistycznych i próżnych pobudek, dla których staramy się nauczyć dzieci czytać, zanim jeszcze rozpoczną edukację w szkole, jest jeszcze jednak inny, ważny powód, dla którego warto to robić. 

Dziecko, dla którego nauka pisania i czytania rozpocznie się nieco wcześniej, ma szansę szybciej i lepiej opanować tę umiejętność, dzięki czemu łatwiej będzie przyswajać kojne porcje materiału. Czytanie książek ma wiele zalet i pozytywny wpływ na dziecko. Stymuluje rozwój intelektualny, wzbogaca słownictwo, rozwija wyobraźnię. Warto oswajać z nim dziecko od najmłodszych lat, a kiedy samo zacznie przejawiać zainteresowanie literkami, postarać się, by nauka pisania i czytania poprzez zabawę stała się stałym punktem dnia.

Nauka pisania i czytania – jak zachęcić dziecko?

Prawdziwe w tym przypadku jest przysłowie: czym skorupka za młodu nasiąknie… Aby dziecko w przyszłości z chęcią sięgało po książkę, już od najmłodszych lat należy oswajać się je ze słowem pisanym. Nauka czytania i pisania będzie dla dziecka czymś zupełnie naturalnym, jeśli naturalnym i częstym zjawiskiem będzie to, że mama, tata, czy dziadek siada niekiedy w wygodnym fotelu, by zanurzyć się w lekturze.

Co jeszcze można zrobić, by dziecko z chęcią sięgało po książkę, a nauka czytania nie była dla niego przykrym obowiązkiem, ale przyjemnością poznawania nowego? Oto kilka wskazówek:

 1. Pozwól, by dziecko jak najczęściej widziało czytających książki rodziców.
 2. Zadbaj o to, by w domowej biblioteczce znalazły się również książeczki do samodzielnego czytania przez dzieci.
 3. Czytaj dziecku jak najczęściej, by rozbudzić w nim ciekawość i chęć poznawania nowych przygód książkowych bohaterów.
 4. Zachęcaj dziecko, by uczyło się na pamięć krótkich wierszyków i rymowanek.
 5. Pokaż dziecku, jakie korzyści płyną z czytania książek – wyszukiwanie ciekawych informacji, pogłębianie wiedzy na temat swojej pasji itd.
 6. Rozmawiaj z dzieckiem o przeczytanej wspólnie lekturze. Zachęcaj je do zadawania pytań, udzielaj odpowiedzi.
 7. Chwal za postępy w nauce czytania. Drobnymi kroczkami dojdziecie do celu.
 8. Od najmłodszych lat ucz dziecko szacunku do książki.

Czego robić nie wolno?

Nauka pisania i czytania będzie przebiegać sprawniej, jeśli rodzice będą wystrzegać się kilku podstawowych i niestety dość często popełnianych błędów. A zatem, czego nie wolno robić?

 1. Nigdy nie porównuj dzieci i nie stwarzaj sytuacji, w których mogłoby dochodzić pomiędzy nimi do rywalizacji.
 2. Nie komentuj w obecności dziecka jego trudności w nauce pisania i czytania, nie narzekaj i nie żal się na nie.
 3. Nigdy nie staraj się “zachęcić” dziecka do nauki poprzez stosowanie kar.
 4.  Nie podsuwaj dziecku gotowych rozwiązań i nie wyręczaj go z zadań przeznaczonych dla niego.
 5. Nie deprecjonuj osiągnięć dziecka.

Pamiętaj przy tym, że każde dziecko ma inne tempo nauki, a to, co jednym przychodzi naturalnie i z łatwością, innym może stwarzać nieco więcej problemów. Jeśli jednak stworzysz dziecku odpowiednie warunki, nauka pisania i czytania może być łatwa, przyjemna i efektywna.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge