Moczenie nocne to zaskakująco powszechny problem medyczny i społeczny. Jeśli zmagacie się z tą dolegliwością u swojego dziecka, powinniście wiedzieć, że tą z pozoru wstydliwą przypadłość posiada wiele dzieci w różnych grupach wiekowych, a nawet osób dorosłych.

Jak wynika z badań z problemem boryka się około:

  •  16 proc. dzieci w wieku 6 lat,
  • 11 proc. 7-latków,
  • od 2 do 3 proc. nastolatków,
  • oraz ok. 1 proc. osób dorosłych.

Co to jest moczenie nocne

Moczenie nocne to termin, którym określamy brak kontroli nad pracą pęcherza moczowego w czasie snu. W Polsce powszechnie przyjmuje się, że z moczeniem nocnym mamy do czynienia u dzieci, które ukończyły 3 rok życia. W krajach takich, jak Anglia, Holandia, czy Stany Zjednoczone rodzice uważają, że dziecko może moczyć się w nocy znacznie dłużej. A jak to wygląda z medycznego punktu widzenia? Urolog, dr Karina Felberg z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie informuje, że terminu moczenie nocne przyjęto używać w odniesieniu do mimowolnego oddawania moczu w czasie snu przez dzieci, które ukończyły już 5 rok życia i opanowały trening czystości. Zdaniem lekarzy wielu rodziców bagatelizuje ten problem, czekając, aż sam minie. Jednak u jego podstawy mogą leżeć poważne wady układu moczowego lub inne problemy.

Jak radzić sobie z problemem

Wady układu moczowo-płciowego, to tylko jedna z możliwych przyczyn moczenia się w nocy. Tak naprawdę powodów może być znacznie więcej. Poniżej wyszczególniono niektóre z nich:

  1. Przyczyną zaburzeń może być niska produkcja wazopresyny – hormonu, który hamuje produkcję moczu w czasie snu. W tym przypadku lekarz może zalecić stosowanie odpowiedniego syntetyku, który zadziała jak hormon. Niestety w Polsce lek nie jest refundowany.
  2. Zaburzenia czynnościowe układu moczowego to druga możliwa przyczyna tego, że dziecko moczy się w nocy. Zbyt mały pęcherz w stosunku do ilości wytwarzanego moczu lub zaburzenia pracy mięśni zwieraczy to najczęstsze wymieniane zaburzenia. W celu zdiagnozowania problemu można wykonać badanie urodynamiczne, USG jamy brzusznej lub cystografię. W ramach terapii lekarz może zalecić ćwiczenia pęcherza i zwieraczy, np. wstrzymywanie przez chwilę siusiania przy napełnionym pęcherzu.
  3. Moczenie nocne mogą wywoływać bakterie, które dostały się do układu moczowego. Innymi objawami zakażenia (które mogą, lecz nie muszą wystąpić) jest parcie na pęcherz, pieczenie cewki moczowej i ból okolic nerek. Obecność bakterii i ich rodzaj można zdiagnozować wykonując analizę moczu. Leczenie odbywa się poprzez podanie doustnych środków farmakologicznych.
  4. Niektórzy specjaliści podają, że przyczyną moczenia nocnego mogą być przeżycia dnia codziennego, które wywołują silne, choć nie koniecznie złe emocje lub traumatyczne zdarzenia w życiu dziecka. Jeśli rzeczywiście byłaby to przyczyna problemu warto spróbować ograniczyć styczność dziecka z czynnikami wywołującymi te emocje, a jeśli to nie pomoże – pójść do psychologa. Jak jednak podają ostanie badania, emocje niezwykle rzadko są przyczyną moczenia nocnego. Powołuje się na to psycholog Dorota Zawadzka donosząc, że odgrywają one kluczową rolę tylko w 5 proc. przypadków.
  5. Jedną z bardzo częstych przyczyn moczenia nocnego jest mocny sen dziecka – zbyt mocny, by wybudził je pełny pęcherz. W tym przypadku warto nauczyć dziecko, jak radzić sobie z problemem budząc je w nocy, tak by było świadome, że idzie do toalety. Sadzanie dziecka na nocniku lub zaprowadzanie na wpół śpiąco tylko utrwala w nim złe przyzwyczajenia i nie daje możliwości wyrobienia w sobie nawyku samodzielnego wstawania, w chwili, gdy pęcherz wymaga opróżnienia. Pomocne mogą być też dostępne na rynku alarmy wybudzeniowe.
  6. Moczenie nocne może być również powodowane zaparciami, alergią lub cukrzycą. Kontakt z odpowiednim specjalistą może pomóc w uporaniu się z problemem.
Ocena

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge