Technorattanowe czy drewniane meble ogrodowe? Choć nastała już zima, to właśnie teraz zastanawiamy się bez zbędnego pośpiechu, jaki materiał na meble ogrodowe najlepiej sprawdzi się w sezonie. Szukamy czegoś trwałego, estetycznego, a przy tym zależy nam na konstrukcji, która posłuży na lata użytkowania.

Po jednej stronie mamy drewno, ekologiczny materiał naturalny. Wręcz nieśmiertelny, bo wciąż najchętniej wybierany. Technologie, które idą do przodu, dają nam jednak znacznie większe pole do popisu. Pośród mebli ogrodowych pojawia się bowiem technorattan, w swojej estetyce zbliżony mocno do rattanu, jednak znacznie trwalszy. Powstaje dylemat, do którego rozwiązania nie podajemy na tacy, ale porównujemy zalety i wady. Staramy się wskazać na cechy, które pozwalają dokonać ostatecznego, przede wszystkim satysfakcjonującego zakupu.

Drewniane meble ogrodowe

Drewno uważamy za materiał bardzo trwały. Gdy słyszymy o dębowych stołach czy krzesłach, od razu przychodzi nam na myśl produkt, który trwa od pokoleń. Faktycznie drewno, o ile jest twarde, dobrze zaimpregnowane i regularnie pielęgnowane, nawet w wydaniu mebli ogrodowych daje szansę na długi czas użytkowania, z pełnym zadowoleniem.

Drewniane meble ogrodowe mają w sobie niepowtarzalny urok, którego niestety nie są w stanie oddać żadne inne, sztuczne materiały. To charakterystyczny rysunek drewna, jego usłojenie, niejednorodne barwy i metaforyczne ciepło. Meble do ogrodu, które są wykonane z drewna, zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Te rzeźbione, to prawdziwy kunszt. Pośród zielonych aranżacji chętnie zatem znajdujemy miejsce dla takiego wydania sztuki użytkowej.

Z drewna przeważnie stawia się na dąb, olchę i buk. Rośnie kolejno popularność gatunków drzew iglastych. Najdroższa opcja to drewno egzotyczne, jednak w tym przypadku za ceną idzie jakość i najwyższa trwałość spośród wszystkich drewnianych mebli ogrodowych.

Mamy plusy, co z minusami? Jak wcześniej wspomniano, o drewno trzeba regularnie dbać. Nie obejdzie się bez impregnacji i konserwacji, celem przedłużenia żywotności i trwałości drewnianych mebli ogrodowych. Mimo przykładania się do tych czynności trzeba mieć na względzie, że drewno nie jest odporne na wilgoć czy promieniowanie słoneczne. Każdy kolejny sezon osłabia drewniane konstrukcje, wpływa na zmianę koloru. Ponadto drewniane produkty łatwo zarysować i uszkodzić, a masywne meble są trudne do przenoszenia. Czy to oznacza, że należy całkowicie z nich zrezygnować? Ależ nie!

 Ciepła i estetyki drewnianych mebli ogrodowych nie oddaje żaden inny produkt. Warto jednak pomyśleć o takich produktach, które łatwo przechować, a gdy użytkowane są na stałe na zewnątrz, dobrym pomysłem jest zakup akcesoriów służących do przykrywania i ochrony, chociażby przed opadami atmosferycznymi.

Idąc z duchem czasu – meble z technorattanu

Coraz doskonalsze i bardziej zaawansowane technologie, nie omijają również mebli ogrodowych. Poza drewnianymi, dziś możemy przebierać w meblach wykonanych z tak zwanego technorattanu. Jest to materiał wytwarzany syntetycznie, zbliżony do naturalnego rattanu, stąd wizualnie niemalże identyczny, jednak o włóknach polipropylenowych wzmocnionych syntetycznie uzyskaną żywicą.

Brzmi „sztucznie”, a jednak idzie za tym niepowtarzalna jakość i trwałość. Przede wszystkim meble ogrodowe z technorattanu nie poddają się działaniu warunków atmosferycznych. Pozostawione na deszczu, śniegu, w słońcu czy mrozie, nie uraczą kolejnego sezonu zmienionymi barwami, strukturą, właściwościami. Wilgoć i zabrudzenia nie są im straszne, co z kolei owocuje bardzo łatwym utrzymaniem w czystości.

Jak dotąd meble technorattanowe spotykamy głównie w restauracjach, kawiarniach czy barach, bo tam mają okazję przejść najlepszą próbę czasu. Codziennie użytkowane przez mnóstwo osób. Są dowodem na to, że nie ma ryzyka odkształcania się. Plamy z tłuszczu, wina, soków, kawy, herbaty i inne zabrudzenia, nie pozostawiają po sobie śladu. Do czyszczenia używa się wilgotnej ściereczki, a do cięższych zabrudzeń delikatnych środków czyszczących.

Meble ogrodowe technorattanowe nierzadko uzupełnia się o grube i miękkie poduchy, pokryte pokrowcami, które można zdjąć i uprać. To dodatkowy element estetyczny, urozmaicający i wpływający na wygodę użytkowania.

Brak konieczności impregnacji czy regularnej konserwacji, to duże zalety. Meble wykonane z technorattanu są w stanie przetrwać długie lata, każdego roku oferując te same efekty wizualne, żywe barwy i komfort użytkowania. Co z wadami? Trudno doszukiwać się minusów, bo choć na pierwszy rzut oka takimi wydaje się być wysoka cena, to trzeba mieć na uwadze, że jest to inwestycja na lata. Znając najważniejsze zalety i nawet te drobne minusy mebli ogrodowych zarówno drewnianych, jak i technorattanowych, pozostaje przemyśleć własne oczekiwania.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge