Meble ogrodowe, jak sama nazwa wskazuje, służą do organizowania przestrzeni ogrodu. Pozwalają na wygodę czasu spędzanego na świeżym powietrzu. Można cieszyć się wolną chwilą, ale i spotkaniami ze znajomymi czy rodziną, niekoniecznie siedząc w zamkniętych czterech ścianach. Choć nabywanie mebli ogrodowych to nie żaden obowiązek, bez nich trudno wyobrazić sobie funkcjonalny i estetyczny ogród. Przecież czekamy na te upragnione momenty, gdy można wygodnie usiąść w fotelu i podziwiać zachód słońca, a innym razem napawać się ciepłą aurą podczas czytania książki i kubkiem ulubionego napoju, który jest gdzie odstawić.

Meble ogrodowe to jednak znacznie szersze możliwości zastosowania. Powoli zaczynają „wchodzić” do naszych wnętrz. Zaczyna się od balkonów i niewielkich tarasów, a kończy na salonach. W jaki sposób można urządzić domową, zamkniętą przestrzeń z pomocą typowych mebli ogrodowych?

Wolny czas na balkonie

Zacznijmy od balkonu. W blokach do dyspozycji mamy tylko ten kawałek wolnej przestrzeni, która wychodzi na zewnątrz. Mniejsze czy większe balkony, zawsze spełniają funkcje praktyczne. Dają szansę na szybkie wysuszenie prania, wywietrzenie pościeli, ale i wyhodowanie ziół czy pięknych, zwisających z balustrady kwiatów.

Balkon staje się łącznikiem pomiędzy zamkniętym światem wśród czterech ścian, a tym, co na zewnątrz. Nic dziwnego, że i tutaj chcemy spróbować zaaranżować taki mały, przydomowy „ogródek”, i nie chodzi jedynie o zastosowanie mnóstwa roślin, by poczuć się, jakby to był prawdziwy ogród.

Na balkonie pragniemy wygospodarować miejsce na stolik i krzesła lub fotele. Marzymy o ciepłym wieczorze i przyglądaniu się spadającym gwiazdom, lub łapaniu promieni słońca w lecie, by móc trochę się opalić, ale bez konieczności wyjeżdżania daleko, na cały weekend. Taki szybki relaks przynosi sporo korzyści, pozwala naładować baterie i odzyskać utraconą energię. Potrzebne są jednak meble – coś, na czym będzie można usiąść, jak i element, na którym postawimy kubek z napojem.

Rozglądając się po asortymencie na dziale ogrodniczym wybranych sklepów, swoją uwagę warto zwrócić na typowe meble ogrodowe. Do wyboru te wykonane z tworzyw, drewna, rattanu, jak i technorattanu. Znalezienie mebli niewielkich rozmiarami, może nie być łatwe, ale z pewnością warto. Ponadto asortyment jest coraz szerszy i skromne stoliki czy estetyczne, a przy tym wygodne krzesła, pufy lub fotele, nadające się idealnie nawet na niewymiarowe balkony, z powodzeniem można znaleźć na rynku.

Jak wybierać i w jaki sposób urządzać balkon z meblami ogrodowymi

Powyższy akapit to już pierwsza wskazówka. Rozmiary są na pierwszym miejscu. Nic nam po pięknych, kształtnych i cudownych kolorów meblach, które zabiorą całą przestrzeń na balkonie i nie pozwolą swobodnie się poruszać. Ponadto zbyt dużych wymiarów meble, nawet jeśli się zmieszczą, małą przestrzeń przytłoczą, a przecież chodzi o to, by zachować ergonomię i estetykę.

Meble wybierane na balkon powinny być możliwie lekkie, z tego względu, że poza sezonem najczęściej chowamy je na strychu, w piwnicy, we wnęce. Chcemy odzyskać miejsce na balkonie, ale i pragniemy nie narażać nowego zestawu mebli na działanie czynników zewnętrznych. Dobrym pomysłem jest wybór takich produktów, które pozwalają na wkładanie jedno w drugie. Mowa chociażby o krzesłach sztaplowanych.

Liczy się zastosowany materiał. Uwzględniać należy także, jak często i o jakiej porze roku najchętniej korzysta się z balkonu. Być może latem jest to przestrzeń służąca głównie do suszenia prania, bo zbyt mocne słońce nie zachęca do opalania, za to ciepłe wieczory jesienne sprzyjają relaksowi. Latem meble będą musiały poradzić sobie z promieniowaniem słonecznym, które może niekorzystnie wpływać na kolory. W porze jesienno-zimowej nietrudno o wilgoć, chłód, opady atmosferyczne, a do tego wzrasta ryzyko zagrzybienia i pleśnienia. Każdy materiał to inne sposoby konserwacji, impregnacji, przechowywania i użytkowania.

Meble ogrodowe w domu? Czemu nie!

Jak ma się pomysł mebli ogrodowych do aranżacji wnętrz typowo domowych? Otóż meble ogrodowe wiklinowe czy rattanowe, wbrew pozorom są w stanie uzupełnić wiele wystrojów wnętrz. Czasami rodzi się pomysł na to, by zwykłe i nijakie krzesła zastąpić fotelami rattanowymi, które poza wygodą, są w stanie bardzo ciekawie się prezentować. Stolik z wiklinową podstawą i szklanym blatem, z półkami, na których można umieścić drobiazgi? Idealnie! W kompozycje skandynawskie czy prowansalskie, taki produkt wpisuje się wręcz bajkowo.

Nie ma co się ograniczać. Meble ogrodowe to coraz więcej konstrukcji, które potrafią zachwycić najbardziej wymagających. Klasyczne, rustykalne czy nowoczesne wykonania. Odważne kolory, połączenia różnych materiałów i funkcjonalności, dla jakich zakup mebli ogrodowe warto rozważyć, niezależnie od miejsca, w którym ostatecznie mają zagościć.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge