Kiedy mama pracuje, powstaje pytanie, kto zajmie się dzieckiem. Pogodzenie pracy zawodowej z opieką nad maluszkiem bywa niekiedy bardzo trudne. Nie zawsze jednak kobieta chce rezygnować z aktywności zawodowej. Jakie są inne możliwości pogodzenia opieki nad dzieckiem z pracą na etacie?

Jesteś rodzicem, ale nie chcesz z tego powodu rezygnować z pracy na etacie? Jednocześnie nie chcesz też, by to, że pozostajesz aktywna zawodowo, wpływało niekorzystnie na Twoje dziecko? Jest kilka sposobów na pogodzenie pracy zawodowej z opieką nad maluszkiem. Jak to zrobić?

W pełnym wymiarze, a może krócej?

Jeśli mama pracuje na pełen etat, można wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o obniżenie wymiaru czasu pracy. Możliwość taką zapewnia obecnie obowiązujący Kodeks Pracy. Zgodnie z jego zapisami, osoba zatrudniona na pełen etat może próbować pogodzić obowiązki zawodowe z opieką nad dzieckiem poprzez skrócenie czasu pracy. Dzięki temu mama, która chce poświecić więcej czasu dziecku, nie musi już wybierać pomiędzy pozostaniem w domu a pracą na pełen etat. Dostępne są też rozwiązania pośrednie. Warto jednak pamiętać, że dotyczą one wyłącznie tych rodziców, którzy z racji wieku dziecka, uprawnieni są do korzystania z urlopu wychowawczego.

Składając wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy, warto pamiętać, że nie powinien on być mniejszy niż 1/2 etatu. Wtedy wniosek pracownika będzie dla pracodawcy wiążący. Obniżenie poniżej pół etatu to już wyłącznie dobra wola pracodawcy.

Mama pracuje w dogodnych dla niej godzinach

Indywidualny czas pracy to kolejne udogodnienie, z którego może skorzystać mama. Chodzi tu o dostosowanie rozkładu czasu pracy rodzica do obowiązków związanych z opieką nad dzieckiem. W praktyce może to oznaczać, że mama pracuje w innych godzinach niż pozostali pracownicy, jednak w takim samym jak oni wymiarze pracy. Indywidualny czas pracy nie może wiązać się ze zmianą systemu pracy. Co więcej, pracodawca nie ma obowiązku przychylić się do prośby pracownika.

Wykonywanie obowiązków służbowych poza siedzibą pracodawcy

Jeśli mama pracuje i ma problem z pogodzeniem obowiązków zawodowych i opieką nad dzieckiem, może wystąpić do pracodawcy z prośbą o zgodę na telepracę. Pracodawcy zazwyczaj, o ile tylko pozwala na to charakter pracy, przychylają się do prośby pracownika. W takim wypadku mama wykonuje obowiązki służbowe poza zakładem pracy, korzystając przy tym ze środków komunikacji elektronicznej. Telepraca to idealne rozwiązanie dla osób pracujących w tzw. wolnych zawodach, a zatem programistów, grafików komputerowych, copywriterów, architektów, tłumaczy, księgowych itd. Warto jednak pamiętać, że nadal jest to praca na etacie. Zatem pracownik zachowuje prawo do urlopu wypoczynkowego, wynagrodzenia za dni pracy, w których wykazywał niezdolność do wykonywania obowiązków służbowych.

Jak widać, obecnie obowiązujące prawo stwarza dogodne warunki dla mam, które chcą pogodzić pracę zawodową z opieką nad dzieckiem. Kiedy mama pracuje, może skorzystać z możliwości skrócenia czasu pracy, ustalenia indywidualnego czasu pracy lub telepracy.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge