Praktycznie każdemu z nas, choć raz na jakiś czas przychodzi do głowy genialny pomysł. Pojawia się marzenie o byciu szefem dla samego siebie i wysokich zarobkach. Jest myśl – mam pomysł na biznes, ale co dalej? Jak go zrealizować i osiągnąć sukces? Czy w ogóle akurat mój pomysł ma szansę trafić w gusta odbiorców? Mnożą się pytania, wątpliwości i trudności, przez co wielu z nas rezygnuje. A gdyby popchnąć tę myśl o krok dalej? Sprawdzamy, co trzeba zrobić, nim pomysł zostanie wdrożony w życie.

Mam pomysł na biznes – konkurencja i klienci

Sporządzanie planów biznesowych nie jest koniecznością, o ile nie staramy się o dofinansowanie. Gdy samodzielnie chcemy wszystkiego dopilnować i nie planujemy szukać dodatkowych źródeł finansowania, biznesplan możemy odpuścić, ale czy to aby dobry pomysł? Szybko przekonamy się, że to właśnie tworzenie takiego planu daje sporo wiedzy i odpowiedzi na pytania, z jakimi dotąd się zmagaliśmy. Ponadto pozwala ocenić sensowność danego przedsięwzięcia.

Pierwsze kroki, które powinny pojawić się w głowie tuż po tym, jak zaświta nam żarówka z wyrażeniem – mam pomysł na biznes – to analiza rynkowa. Musimy uwzględnić, jak wygląda konkurencja, a także zapotrzebowanie odbiorców. Koniecznością jest rozeznanie czy w branży, która nas interesuje działają już jakieś firmy, a jeśli tak, to ile ich jest i z czym przyjdzie nam konkurować. Duża liczba podobnych działalności nie musi oznaczać braku zainteresowania. Z kolei specyficzna usługa może się nie przyjąć.

Poza analizą konkurencji pod uwagę musimy wziąć zapotrzebowanie rynkowe i oczekiwania odbiorców. Ciekawa usługa, atrakcyjna oferta niekoniecznie muszą spełniać wymagania potencjalnych klientów.

Mam pomysł na biznes – krok w stronę formalności

Każdorazowo przyjdzie nam zmierzyć się z szeregiem formalności. Rejestracją działalności, wyborem formy opodatkowania, ogólnie rzecz biorąc nielubianą „papierologią”. Warto skorzystać z pomocy doradców czy osób, które ten etap mają już za sobą. To większa gwarancja szybszego załatwienia najważniejszych rzeczy, a także mniejsze ryzyko popełnienia błędów wynikających z własnej niewiedzy.

Po stronie formalności będą leżeć także decyzje i sprawdzenie czy nie potrzeba pozwoleń lub konkretnych uprawnień, by zrealizować pomysł na biznes. To także bardzo ważne, bo w późniejszym czasie może wiązać się z nakładaniem kar bądź niemożnością wykonywania zamierzonych usług.

Oceniamy rentowność

Potencjalny biznes wymaga oceny jego rentowności. Musimy założyć kilka wersji, które mogą się zdarzyć. Powinniśmy mieć także w zapasie alternatywne rozwiązania. Najlepiej wsparcie finansowe, odłożone pieniądze bądź gwarancję, że w razie problemów na starcie, będzie skąd pożyczyć pieniądze. Nawet najciekawszy biznes nie od razu odnosi sukces i z tym trzeba się liczyć.

Mam pomysł na biznes, ale czy dobry? Nie zyskamy w żadnym wypadku 100% gwarancji czy odniesiemy sukces. Z drugiej strony nie przekonamy się, póki nie zaryzykujemy i nie spróbujemy, więc… do dzieła!

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge