Wykonywanie makijażu i dbałość o urodę nie są domeną naszych czasów. Środki upiększające stosowane były już w czasach starożytnych. Choć zdecydowanie różniły się od tych, które znamy dzisiaj, stosującym je kobietom przyświecał podobny cel – wyglądać pięknie i młodo.

Współcześnie wiele kobiet nie wychodzi z domu, jeśli nie wykona wcześniej makijażu. Podobnie było w przeszłości. W starożytności, renesansie, baroku – w różnych okresach na przestrzeni wieków panie stosowało rozmaite, często zależne od statusu społecznego sposoby upiększania twarzy i ciała. Niewiele zmieniło się w naszych dążeniach. Tak jak chciałyśmy być piękne w przeszłości, tak chcemy i teraz i zapewne będziemy chciały w przyszłości. Zmieniają się natomiast stosowane do tego celu środki.

W Starożytności

W czasach starożytnych dbałość o urodę zależała w dużym stopniu od kultury, klimatu i religii. Nie bez znaczenia była również dostępność do określonych środków na danym obszarze. W Egipcie ogromną rolę odgrywał makijaż oczu, a także rozjaśnianie cery i depilacja. W tym ostatnim do perfekcji doszły jednak kobiety kultury arabskiej. W Grecji szczególnie ceniono jasną karnację, stąd powszechne wśród kobiet stosowanie kremów wybielających i pudrowanie ciała. W Rzymie z kolei mocno rozwinęła się kultura kąpieli. Mniej zamożne Rzymianki kąpały się w wodzie, bardziej w kozim mleku. Po kąpieli obowiązkowo następowało nacieranie ciała olejkami i maściami.

Średniowiecze

Szczególnie silny wpływ religii na kosmetykę widać na ziemiach europejskich w tym okresie. Kościół potępiał stosowanie kosmetyków i przesadną dbałość o urodę oraz higienę osobistą. Za to w krajach arabskich znane były receptury na maseczki odmładzające i redukujące zmarszczki. Kosmetyki przygotowywane między innymi z cytryn, jaj, orzechów, miodu i olejku migdałowego z pewnością znalazłyby zwolenników również dzisiaj.

Renesans

W renesansie nastąpiło ponowne zainteresowanie pięknem fizycznym, cielesnością oraz upiększaniem twarzy i ciała. Stosowano wtedy specjalne maseczki pielęgnacyjne i wody zapachowe. O ile jednak interesowano się zabiegami poprawiającymi urodę, o tyle dbałość o higienę osobistą powszechna była niemal wyłącznie wśród niższych warstw społecznych.

Oświecenie

W tym okresie, podobnie jak w renesansie i baroku hołdowano przesadnemu upiększaniu ciała, nie dbając przy tym o higienę osobistą. Powrót do naturalnej kobiecej urody nastąpił dopiero w XVIII wieku.

Od XIX w. do współczesności

Długo trzeba było czekać na to, by ludzie ponownie zainteresowali się higieną osobistą. Stało się to dopiero pod koniec XIX wieku. Na dalszy plan zeszło natomiast używanie kosmetyków do makijażu. Kobiety malowały się rzadko, a jeśli to robiły, to najczęściej przy pomocy naturalnych sposobów (sok z buraków, karmin itd.).

Współcześnie obserwuje się intensywny rozwój branży kosmetycznej i kosmetologii. W laboratoriach opracowuje się nowe formuły preparatów kosmetycznych w oparciu o najnowsze odkrycia naukowe, a niekiedy także wiedzę, doświadczenie i tradycję, która pochodzi sprzed setek lat. Współczesna kobieta ma dostęp do szminek, perfum, pudrów, róży, tuszy, cieni do powiek i wielu innych. Wybierać może spośród marek znanych i mniej znanych. W dobie, kiedy kosmetyki stały się powszechnie dostępne, a branża e-commerce pozwala robić zakupy na drugim krańcu świata, to co wybierze, zależy niemal wyłącznie od niej samej.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge