Nie od dziś wiadomo, że kolory w mieszkaniu mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie, nastrój oraz efektywność. W zależności od tego, na jaki kolor zostaną pomalowane ściany, możemy się czuć ożywieni albo wyciszeni, chętni do działania lub rozleniwieni. Aranżując wnętrze, warto przyłożyć szczególną uwagę do barwy ścian, mebli oraz dodatków. Ich wybór powinien być uzależniony od funkcji pomieszczenia.

Postrzeganie kolorów jest wrażeniem subiektywnym. Warto o tym pamiętać, planując domową przestrzeń. Barwy atrakcyjne dla nas, nie koniecznie muszą być odbierane podobnie przez innych. Psychologia barw pomaga zrozumieć oddziaływanie kolorów na człowieka i dobrać kolory w mieszkaniu w taki sposób, by wzmocnić funkcje każdego pomieszczenia.

Przestrzeń przeznaczona do wypoczynku

Miejsce, w którym chcemy odpocząć i zrelaksować się po ciężkim dniu powinno mieć sprzyjającą ku temu kolorystykę. Według naukowców z Uniwersytetu Cornell w Stanach Zjednoczonych sposób aranżacji wnętrza sypialni oraz dobór kolorów w tym pomieszczeniu ma istotny wpływ na długość i jakość snu. Najkorzystniejsze są barwy w odcieniach błękitu i koloru niebieskiego, które sprzyjają wyciszeniu, obniżają ciśnienie krwi oraz redukcją stres.

Jak jeszcze można poprawić jakość snu? Przede wszystkim warto zadbać o to, by na noc pomieszczenie zostało zaciemnione. W celu można postarać się o ciemne zasłony albo rolety w oknach. Dzięki temu nie ulegnie zaburzeniu naturalny cykl snu i czuwania.

Żółte kolory w mieszkaniu

Z kolorem żółtym łączy się pełno pozytywnych emocji. Jego barwa przywodzi na myśl słońce, gorący piasek i ciepłe, letnie dni. Te z kolei kojarzą się nam z radością i szczęściem. Jak zatem nie lubić tego koloru we wnętrzu?

Kolor żółty doskonale sprawdza się w wielu różnych pomieszczeniach. Jest idealną barwą do salonu. Rozjaśnia wnętrze, wprowadza do niego radość i optymizm. Sprzyja spotkaniom w rodzinnym gronie.

Z drugiej strony żółte kolory w mieszkaniu doskonale wpływają na intelekt. Sprzyjają koncentracji, uczeniu się i zapamiętywaniu. Nie bez powodu na ten właśnie kolor maluje się ściany w szkolnych klasach. Żółty kolor doskonale sprawdzi się też w pokoju dziecka. Warto jednak zwrócić uwagę, by nie był zbyt jaskrawy.

Na łonie natury

Kolor zielony od zawsze był kojarzony z naturą. Często jest też łączony z pozytywną energią i optymizmem. Jego korzystny wpływ na człowieka sprawia, że chętnie jest wykorzystywany w aranżacjach wnętrz. Utrzymane w zielonej tonacji pomieszczenia wpływają na nas rozluźniająco, pomagają się odprężyć i naładować akumulatory.

Zielone kolory w mieszkaniu to prawdziwa uczta dla naszych oczu i ratunek dla skołatanych nerwów. Kolor zielony pomaga się bowiem uspokoić i wyciszyć.

Neutralne kolory w mieszkaniu

Oprócz barw, które sprzyjają koncentracji i stymulują nas do pracy, a także tych, które pomagają się zrelaksować, istnieją również barwy neutralne. Oprócz wrażeń estetycznych nie wywierają na człowieka żadnego wpływu. Do palety tych barw należy kolor biały oraz różne odcienie szarości. Jednak, czy rzeczywiście są dla nas całkiem obojętne?

Okazuje się, że barwy neutralne też mają niewielki wpływ na nasze życie. Pomagają odzyskać wewnętrzny spokój oraz oczyścić umysł. Warto je stosować w mieszkaniu jako tło do innych, mocniejszych akcentów kolorystycznych.

Podsumowując, pamiętajmy, że kolory w mieszkaniu mogą mieć duży wpływ na jakość naszego życia. Ich odbiór jest jednak sprawą bardzo indywidualną i subiektywną, dlatego opisane wyżej reakcje nie będą takie same u każdego z nas.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge