Koty krótkowłose są łatwiejsze w pielęgnacji niż długowłose. Nie oznacza to jednak, że kociak o krótkiej sierści może być rzadziej i mniej uważnie pielęgnowany. Włosy naszych mruczków składają się przede wszystkim z białka – keratyny. Jeśli zapomnimy o kilku ważnych elementach, sierść naszych kociaków zacznie wyglądać nieestetycznie, a przecież tego nie chcemy.

Budowa włosów kota

Keratyna – białko, to podstawa włosów kocich. Wzrost włosa pochłania znaczną część białka, które jest dostarczane do organizmu, dlatego niebagatelne znacznie ma codzienna dieta mruczka i zawarte w niej substancje. To jednak nie wszystko. Na właściwą pielęgnację składa się wyczesywanie i kąpiele przeprowadzane raz na jakiś czas.

Każdy koci włos to powierzchnia pokryta komórkami, które zachodzą na siebie. Dzięki temu uzyskuje się efekt połysku. Jeśli włos staje się matowym, najpewniej doszło do uszkodzenia komórek. Możemy wyróżnić dwa rodzaje włosów kocich. Krótki podszerstek, a następnie włos okrywowy. Budowa włosów kociąt sprawia, że mogą liczyć na lepszą izolację przed zimnem.

Poza wspomnianymi włosami, kociaki mają także włosy czuciowe, czyli wibrysy, które będąc zlokalizowanymi na głowie, odpowiadają za odbieranie bodźców z otoczenia. Wibrysy występują również na łapach, spodzie szyi i są nimi także kocie wąsy. Już tak złożona budowa sprawia, że od razu zaczynamy zastanawiać się, w jaki sposób odpowiednio zadbać o futerko naszych milusińskich.

Każda rasa kota to inne wymagania i rodzaj futra, ze względu na przystosowanie do odmiennych warunków środowiskowych. Generalnie włosy kocie można podzielić na krótkie i półdługie/długie. Jak zadbać o każde z nich?

Wyczesywanie do podstawa

Pielęgnację musimy zacząć od wyczesywania, a do tego służą grzebienie oraz szczotki. Jeśli zabieg przeprowadzany jest delikatnie i spokojnie, a produkt do czesania odpowiednio dobrany, dla kota ta część pielęgnacji stanie się przyjemnością, a i jego skóra zyska na korzystnym masażu.

Wyczesywanie powinno być wykonywane regularnie, ale przez krótki czas. Młodego kociaka można wyczesywać 2-3 razy w tygodniu miękką szczotką. Krótka sierść dobrze poddaje się czesaniu produktom gumowym. Jeśli zachodzi taka potrzeba, można skorzystać z grzebieni czy metalowego zgrzebła, które docierają do głębszych warstw, choć z ich użyciem czas wyczesywania wydłuża się.

Długowłose koty potrzebują przede wszystkim metalowych grzebieni o ząbkach z dużym rozstawem. Dzięki temu można zapobiegać kołtunieniu się sierści. Dopiero po wyczesaniu i rozdzieleniu długiego futerka od podstaw, można postawić na szczotkę, która nada gładkości sierści. Pomocą w rozczesywaniu długich włosów okazują się być specjalne pudry, którymi posypuje się sierść przed właściwym czesaniem. Dzięki takim pudrom można również oczyścić futro i je odświeżyć.

Kocie kąpiele

Na co dzień koty świetnie radzą sobie z dbaniem o swoje futerko, jednak czasami kąpiel staje się niezbędna. Kociaka od małego warto przyzwyczajać do wody, dzięki czemu, gdy zajdzie taka potrzeba, nie będzie miał problemu z kąpielą, a właściciele nie będą zmuszeni na siłę walczyć z mruczkiem. Gdy już kot znajdzie się w wannie, należy polewać go nie gorącą i nie lodowatą wodą, od szyi ku dołowi. Podczas mycia przydają się specjalne szampony, także specjalistyczne, jeśli mruczek zmaga się na przykład z łupieżem lub stanem zapalnym skóry.

Dla wzmocnienia sierści i uczynienia jej piękniejszą, bardziej błyszczącą, można stosować specjalne olejki i odżywki. Należy pamiętać, by wszystkie produkty wspomagające pielęgnację futerka kota, nie były tymi, jakich używają ludzie. Dla kotów środki, które są przeznaczone dla ludzi, działają zbyt silnie, mogą podrażniać skórę. Wynika to głównie z innej wrażliwości i odczynu pH, jaki posiada skóra kota.

Po kąpieli kota warto delikatnie owinąć ręcznikiem, ewentualnie można trochę podsuszyć suszarką, by się nie zaziębił. Później zostaje rozczesywanie włosów, co jest ważne również z tego względu, że chroni kota przed połykaniem nadmiernej ilości sierści, w trakcie jego samodzielnej pielęgnacji.

Kąpiele, wyczesywanie – pielęgnacja kota nie musi być trudna. Z odpowiednio dobranymi produktami i metodami, a do tego zdrową dietą obfitującą w niezbędne składniki, także dla zachowania kondycji skóry i sierści, nasz kociak będzie zawsze pięknie się prezentował.


Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge