Wraz z rozwojem cywilizacyjnym, który dokonał się w ostatnim wieku przyszły też choroby cywilizacyjne. Cukrzyca należy do jednej z najczęściej występujących. Ci, którzy na nią zapadli wiedzą, że kiedy cukrzyca ujawni się, życie musi ulec całkowitej przemianie. Należy dostosować do niej rodzaj diety, aktywności fizycznej oraz rytm dnia. Niezwykle istotne jest przestrzeganie określonych przez lekarzy dawek leku oraz prowadzenie zdrowego stylu życia.

Cukrzyca zaczyna zataczać coraz szerszy kręg w społeczeństwie. Dziś trudno już byłoby znaleźć osobę, która nie wiedziałaby, czym objawia się choroba i jakie mogą być jej konsekwentnie. Znając jej objawy i skutki, warto zrobić wszystko, by nie pojawiła się w naszej rodzinie.

Przyczyny cukrzycy

Cukrzyca należy do grupy chorób metabolicznych. Objawia się zaburzeniem polegającym na zwiększonym stężeniu glukozy w surowicy krwi chorego, czyli tzw. hiperglikemią. Jako skutek podwyższonego poziomu cukru, u pacjenta zaczyna się pojawiać szereg dolegliwości oraz innych chorób.

Bezpośrednią przyczyną powstawania cukrzycy jest zaburzenie w organizmie produkcji insuliny lub upośledzenie jej działania. Przeznaczeniem insuliny jest udział w metabolizmie węglowodanów, gdzie odgrywa kluczową rolę. Nieco inne podłoże będzie miała cukrzyca typu 1 i 2.

Kiedy cukrzyca typu 1

Objawami cukrzycy typu 1 jest między innymi utrata masy ciała, pomimo utrzymującego się apetytu. Pojawia się też wzmożone pragnienie oraz potrzeba oddawania dużych ilości moczu. Jako objaw można podać także wędzenie okolic intymnych i grzybicę, brak ostrości widzenia i ciągłe zmęczenie fizyczne, a także trudną do opanowania senność.

Cukrzyca typu 1 najczęściej pojawia się u młodych ludzi, a nawet u dzieci. W przeważającej większości przypadków zostaje wykryta u osób, które nie ukończyły jeszcze 30 roku życia. Stąd określenie – młodzieńcza cukrzyca.

Przyczyny cukrzycy typu 1

Kiedy cukrzyca typu 1 ma szansę się pojawić? Wtedy, gdy dochodzi do uszkodzenia komórek Beta w trzustce, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję  insuliny. Przyczyny uszkodzeń komórek Beta mogą być bardzo różne. Jednymi z najczęstszych jest wystąpienie w organizmie infekcji wirusowej. Może to być grypa, świnka, różyczka lub inna choroba. W organizmie dochodzi wtedy do nie do końca wyjaśnionego jeszcze zjawiska, w którym komórki odpornościowe organizmu, broniąc go przed infekcją, rozpoznają białko znajdujące się na komórkach Beta jako wirusa i zaczynają je niszczyć.

Warto pamiętać o tym, że kiedy cukrzyca typu 1 pojawi się u jednej osoby w rodzinie, może wystąpić też u innych. Jest to choroba uwarunkowana genetycznie, dochodzi więc do przekazywania z pokolenia na pokolenie nieprawidłowych genów, które mogą mieć wpływ na ujawnienie się choroby.

Kiedy cukrzyca już się pojawi

W każdym przypadku bardzo ważne jest wczesne zdiagnozowanie choroby. Szybkie podjęcie leczenia pomaga zminimalizować skutki choroby i uchronić organizm przed wystąpieniem innych, powiązanych z cukrzycą dolegliwości i chorób. Kiedy cukrzyca zostanie już zdiagnozowana, konieczne jest również przejście na dietę dla diabetyków. Taką dietę powinny stosować również osoby z grupy podwyższonego ryzyka, czyli takie,  które są cukrzycą genetycznie obciążone. Zdecydowanie lepiej bowiem zapobiegać chorobie niż ją leczyć. Kiedy cukrzyca wkroczy już w nasze życie, całkowicie je zmieni.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge