Mały szczeniak wyrośnie kiedyś na dużego psa. Już zawczasu warto wiedzieć, jak wychować owczarka niemieckiego, który może przysporzyć wielu problemów, jeśli jego wychowanie zaniedbamy. Duży, źle ułożony pies oznacza duże kłopoty. Niektóre psy dość łatwo same pojmują, jakie są zasady oraz co im wolno, a czego nie – inne trzeba tego nauczyć. Jakie mogą największe problemy z takim psem? O tym poniżej.

Duży owczarek niemiecki, w przeciwieństwie do małego szczeniaka może być kłopotliwy, jeśli zawczasu nie nauczymy go panujących reguł. Skakanie na ludzi, szarpanie podczas spacerów na smyczy, brak posłuszeństwa i problemy z przywołaniem to tylko niektóre z możliwych kłopotów. Jak wychować owczarka niemieckiego, aby ich uniknąć?

Kiedy zacząć?

Przede wszystkim naukę należy zacząć już od małego szczenięcia. Jeśli zaniedbamy to na początku i damy przyzwolenie na złe zachowania, w późniejszym etapie pies może nie zrozumieć, dlaczego zakazujemy mu czegoś, co kiedyś było dozwolone. Przyzwyczajony do pewnych reguł szczeniak z pewnością będzie je respektował łatwiej jako dorosły pies. Wprowadzenie takich reguł jest zarówno w interesie właściciela, jak i samego zwierzęcia.

Wyobraźcie sobie, że ważący 40 kg pupil postanowi nagle, tak jak to miał w zwyczaju, będąc szczenięciem, wskoczyć swojemu właścicielowi na ręce. Cóż, psu trudno się dziwić. Jeśli robił tak zawsze, to dlaczego nagle miałby przestać. Zaskakiwać może natomiast postawa właścicieli, którzy zaakceptowali takie zachowania u małego psa, a nagle zaczyna im to przeszkadzać. Pies, któremu nagle zabraniamy robić czegoś, na co wcześniej pozwalaliśmy, jest zaskoczony, zdezorientowany, smutny. Czy to oznacza, że powinniśmy zrezygnować z jego szkolenia i pozwolić mu na te negatywne zachowania? Oczywiście, że nie. Jednak szkolenie należy przeprowadzić w odpowiedni sposób. Warto pamiętać też, że zakorzenione przyzwyczajenia będzie znacznie trudniej wyeliminować u dorosłego psa niż u szczenięcia.

Jak wychować owczarka niemieckiego samemu?

Pracę nad psem i jego zachowaniem można prowadzić samodzielnie albo zdecydować się na uczestnictwo w zajęciach w szkole dla psów. Jak wybrać taką szkołę? Warto szukać takiej, która uczy szkolić metodami pozytywnymi. Zamiast karcenia psa są nagrody. Pojawiają się za każdym razem, gdy u psa pojawi się pozytywne zachowanie albo wykona on zadaną komendę. Nagrodą najczęściej jest smaczek lub zabawa z właścicielem. Czy taka metoda działa? Rezultaty są na tyle dobre, że coraz więcej osób pyta, jak wychować owczarka niemieckiego pozytywnymi metodami.

Aby wyszkolić psa, nie trzeba jednak zapisywać go do psiej szkoły czy przedszkola. Wiedząc, jak to robić, można spróbować samodzielnie nauczyć go podstawowych komend, które ułatwią codzienną koegzystencję psa i właściciela. Do tego przydadzą się ulubione smaczki psiaka oraz dużo cierpliwości. O tym, że jest to wysiłek, który się opłaca, można się przekonać w rozmowie z osobami, które samodzielne szkolenie mają już za sobą. Zacząć należy od rzeczy najprostszych, czyli skupienia uwagi psa na właścicielu. Podczas szkolenia na pierwszej lekcji warto nagradzać każdy kontakt wzrokowy pupila z właścicielem. Odpowiednia reakcja ze strony czworonoga stanie się później punktem wyjścia do nauki posłuszeństwa i reagowania na inne komendy.

Jeśli nadal zastanawiacie się, jak wychować owczarka niemieckiego, oto krótka podpowiedź. Musicie w jego wychowanie włożyć dużo pracy, wykazać się cierpliwością i pozytywnym nastawieniem.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge