Higiena jamy ustnej u dzieci to bardzo ważny temat, nie tylko dla dzieci, ale i ich rodziców. To ci ostatni są odpowiedzialni za wprowadzanie prawidłowych nawyków, naukę, a co za tym idzie, późniejszą oszczędność bólu i… wydatków na leczenie. Choć z małymi ludźmi rozprawianie na temat takiego obowiązku nie jest łatwe, zdecydowanie trzeba temu poświęcić dużo czasu.

Higiena jamy ustnej u dzieci – podstawy

Dzieciom trzeba wpajać od samego początku, że zęby należy myć przynajmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Ważny jest także czas szczotkowania zębów, ale w tej czynności są w stanie pomóc specjalne gadżety dla maluchów. Głównym zadaniem takich akcesoriów jest odmierzanie upływającego czasu. W momencie, gdy czas szczotkowania dobiegnie końca, słychać dźwięk. Jest to oznaką dla dziecka, że przyszedł czas na szczotkowania górnej lub dolnej połowy zębów, w zależności od tej, od której rozpoczęła się czynność.

Higiena jamy ustnej u dzieci to o tyle ważna kwestia, że u maluchów najpierw wyrastają zęby mleczne, a dopiero potem stałe. Mówiąc kolokwialnie, w jamie ustnej wiele się dzieje. Dzieciaki do tego kochają słodkości, a te pełne cukrów, sprzyjają pojawianiu się i rozwojowi próchnicy. Niezachowanie podstaw higieny jamy ustnej, owocuje szybko rozwijającymi się problemami, które narastają. Dziecko może zmagać się z trudami leczenia i bólem, a to prosty krok do niechęci i strachu przed dentystami.

Nie tylko szczotkowanie zębów

Szczotkowanie zębów z zastosowaniem odpowiednich produktów i odpowiednio długo, to podstawa. Higiena jamy ustnej to jednak znacznie więcej elementów, które należy wdrażać każdego dnia, by zadbać o dziecko. Liczy się zdrowa dieta, nauka równie zdrowych nawyków. Przede wszystkim chodzi o ograniczanie do minimum słodkości, które są podawane dzieciom. Cukier ma niekorzystny wpływ na zęby, ale i cały organizm. Dziecko przyzwyczajone głównie do słodkich pokarmów, będzie miało problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, jak i, ogólnie pojętym, zdrowym żywieniem.

Zdrowa dieta, wdrażanie właściwych nawyków, regularne posiłki, ale o odpowiednich proporcjach – to tak samo ważne u dorosłych, jak i u dzieci. Higiena jamy ustnej u dzieci jest znacznie szerszym tematem niż mogłoby się wydawać w pierwszej chwili.

Nauka poprzez zabawę

Dzieci potrzebują wielu bodźców, oczywiście pozytywnych, by poradzić sobie z nielubianymi i niechętnie wykonywanymi czynnościami. Z tego względu warto pokusić się o zakup gadżetów i akcesoriów, które ułatwiają prawidłowe mycie zębów i zachowanie higieny jamy ustnej. Mowa chociażby o specjalnych płynach, które po płukaniu ust są w stanie uwidocznić miejsca, gdzie zęby nie zostały doczyszczone.

Dzieciom sprawią radość szczoteczki do zębów przypominające ich ulubionych bohaterów z bajek i kreskówek. Do tego pasta do zębów o owocowym smaku, łagodna, choć wciąż skutecznie czyszcząca. Higiena jamy ustnej u dzieci to wiele aspektów, na które trzeba zwracać uwagę. Im dokładniej się im przyglądamy, tym lepiej!

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge