Bez oświetlenia głównego nie obejdzie się żadna przestrzeń, ale to wciąż nie wszystko. Strumień światła padający z centralnie umieszczonej oprawy na suficie, nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich kątów. Im więcej w naszych wnętrzach elementów, tym więcej tworzy się cieni. Kątów i kącików, które wymagają dodatkowego źródła światła. Takie funkcje doskonale spełnia lampa podłogowa. Na rynku znaleźć możemy dwa główne typy, jeśli brać pod uwagę konstrukcje – lampy na jednej nodze oraz oryginalne tripody. Które wybrać i do jakiego wnętrza?

Lampa podłogowa na jednej nodze

Dzięki lampie stojącej zyskujemy na oświetleniu strefowym. W ten sposób doświetlamy wszystkie zakamarki, do których nie dociera zarówno światło naturalne, jak i to sztuczne, pochodzące z głównego oświetlenia. Tworzymy odpowiedni klimat wnętrza. Ciepłą i romantyczną atmosferę, jeśli snop światła skierowany jest ku dołowi. Światło posiada niewielki promień, oświetla więc tylko niewielki skrawek i czyni tę część bardzo intymną. Przy chęci uzyskania efektu jaśniejszego i bardziej przestronnego wnętrza, klosz czy abażur powinien być stosunkowo duży, skierowany ku górze, możliwie transparentny.

Jeśli interesują nas funkcje takie, jak powyższe, warto postawić na lampy podłogowe na jednej nodze. Są najbardziej uniwersalne i bez problemu można je dopasować do każdej aranżacji. Ich podstawa nie zajmuje wiele miejsca, stąd sprawdzają się nawet w skromnych pomieszczeniach. Spełnią oczekiwania tych osób, które ściany wykorzystują na fotografie, obrazy i półki wiszące, a zatem brakuje miejsca na dodatkowe oświetlenie boczne.

Zalety to kolejno stosunkowo proste konstrukcje, łatwość przenoszenia, lekkość i bardzo przystępne ceny. Bez problemu przeniesiemy taką lampę do innego pokoju lub w obrębie jednej zamkniętej przestrzeni, znajdziemy dla niej nowe miejsce.

Efektowny tripod

W branży oświetleniowej pojawiły się tak zwane tripody. Lampy podłogowe mające trzy nogi, są zwykle większe i cięższe. Ich konstrukcje nawiązują do przestrzeni nowoczesnych. To charakterystyczne wykonanie, które sprawdza się w stylistyce industrialnej. W pomieszczeniach, które kipią prostotą, minimalizmem i surowością. Tripod wciąż pozostaje bardzo funkcjonalny, ale pod względem wolnej przestrzeni jest o wiele bardziej wymagający.

Lampy na trójnogach teoretycznie można dopasować do klasycznych czy tradycyjnych wnętrz, ale ze względu na wykonania, pośród których dominują proste choć masywne projekty, minimum zdobień i brak elementów stylizowanych, lepiej znaleźć dla nich miejsce pośród aranżacji nowoczesnych. Ekstrawaganckich czy nawet futurystycznych. Wszędzie tam, gdzie na pierwszym miejscu mają być dekoracją i ozdobą wnętrza o niecodziennym charakterze.

Tripod to rozwiązanie idealne dla indywidualistów. Lampa podłogowa na jednej nodze, zachwyci swoimi wykonaniami i spełni oczekiwania szerokiego grona odbiorców. Wystarczy dopasować ten funkcjonalny typ lampy, do zastosowanej stylistyki oraz własnych potrzeb.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge