Dodatkowe zajęcia dla dzieci, zarówno tych starszych, jak i młodszych, stały się tak powszechne, że dziś uczęszcza na nie już niemal co druga pociecha począwszy od piątego roku życia, a niekiedy nawet i wcześniej. Skąd taka moda na organizowanie dzieciom czasu wolnego? Czy rzeczywiście bierze się ona z troski o przyszłość i zdrowy rozwój naszych maluszków, czy też może jest spełnianiem tych marzeń, których nigdy nie mogli zrealizować ich rodzice? Niezależnie od pobudek, nie ulega wątpliwości, że na dodatkowe zajęcia uczęszcza coraz więcej maluszków.

Ceramika, basen, piłka nożna, balet, nauka gry na pianinie, język angielski, jazda konna – możliwości jest bardzo wiele. Wszystkie zajęcia są bardzo ciekawe i (załóżmy tu sytuację idealną) odpowiednio dostosowane do wieku dzieci. Od razu zauważamy, że kiedy my byliśmy dziećmi, możliwości było zdecydowanie mniej. Zachłystując się tym, co oferuje nam współczesność, bardzo łatwo można zapędzić się w zapisywaniu pociechy na coraz to nowe kreatywne, inspirujące i stymulujące rozwój maluszka zajęcia. Efektem będzie przemęczenie, stres, a niekiedy także poczucie odrzucenia ze strony rodziców, którzy zdają się nie mieć czasu dla własnego dziecka. Czy gra jest warta świeczki?

Dodatkowe zajęcia? Tak, ale z umiarem

Uczestnictwo dziecka w dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych, czy też organizowanych po czasie spędzonym w przedszkolu, to doskonały sposób na wypełnienie dziecku wolnego czasu i stymulowanie jego rozwoju. Zanim jednak wybierzemy takie zajęcia, zastanówmy się, czy akurat ten rodzaj aktywności będzie dla niego najlepszy. Warto poobserwować wcześniej dziecko, zwrócić uwagę na to, czym się interesuje, co go ciekawi i pasjonuje. Choć w przypadku maluszka może się to wydawać trudne, dzieci w wieku przedszkolnym często same zaczynają już zadawać pytania na interesujące je tematy i zdradzać swoje pierwsze pasje.

Doświadczaj razem z dzieckiem

Przykład, zarówno ten dobry, jak i zły, zawsze idzie z góry. Jeśli więc zależy nam na tym, by nasza pociecha była aktywna fizycznie, pokażmy jej, jak sami uprawiamy sport. Być może dobrym pomysłem okaże się wspólne wyjście na basen albo wyprawa po górskich szlakach. Wybierzcie się na rower, spacer, pograjcie w piłkę. Jeśli dziecko poczuje, jak wiele radości może dawać uprawianie sportu, samo zacznie domagać się, by zapisać je na dodatkowe zajęcia z ulubionej dyscypliny.

Uczęszczanie na dodatkowe zajęcia to nie obowiązek

Jeśli dziecko bardzo wzbrania się przed uczęszczaniem na zajęcia pozalekcyjne, być może jest ku temu jakiś ważny powód. Nie każda aktywność, którą wybierzemy dla pociechy, musi trafić w jej gust i upodobania. Nie warto upierać się przy swoim. Każdy ma prawo do zmęczenia i gorszego dnia. Jeden opuszczone zajęcia to jeszcze nie tragedia. Jeśli jednak zauważasz, że przy każdych kolejnych problem się powtarza, być może wcale nie chodzi tu o zmęczenie, ale o niechęć do zajęć dodatkowych z tej konkretnej dziedziny. Co wtedy zrobić?

Warto pomyśleć o zmianie zajęć na inne, bardziej interesujące dla dziecka lub całkowicie zrezygnować z zajęć dodatkowych. Kto powiedział, że każda pociecha musi chodzić na jakieś dodatkowe zajęcia? Są dzieci, które dorastają do tego wcześniej, takie, które gotowość do uczestnictwa w zajęciach czują znacznie później oraz te, które nigdy nie będą czuły się na nich dobrze. Niezależnie od tego, wszystkie potrzebują miłości i akceptacji rodziców, by wyrosnąć na wartościowych i pewnych siebie ludzi.

Zachęta lepsza niż przymus

Niektóre dzieci, choć uwielbiają spędzać czas na różnych aktywnościach, potrzebują niekiedy zachęty ze strony rodziców. Poczucie, że doceniamy ich starania i dostrzegamy postępy, jest dla nich niezwykle ważne. Warto stosować zachęty i pochwały. Jeśli jednak zdarzą się chwile zwątpienia, zmęczenia lub zniechęcenia, nie zmuszajmy do uczestniczenia w zajęciach. Każdy, a już zwłaszcza dziecko, potrzebuje chwili wytchnienia i odpoczynku. Jeśli poczuje, że dodatkowe zajęcia to nie obowiązek, ale przyjemność, z której może, choć nie musi korzystać, chętniej będzie w nich uczestniczyć.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge