Rodzice, którzy muszą sprawować opiekę nad dwójką dzieci, mają przed sobą trudne wyzwanie, przede wszystkim logistyczne. To konieczność dzielenia czasu między dwoje, podwójne wydatki, a także niezbędny zakup, jakim jest odpowiedni wózek. Jak wybrać model, który zapewni wygodę dzieciom, ale i będzie komfortowy w użytkowaniu dla rodziców?

Wózek podwójny, ale jaki?

Rodzice muszą wziąć pod uwagę wiek swoich pociech. Nieco inaczej będą dobierać wózek, w którym zasiądą bliźniaki, a odmiennie, gdy będą chcieli spacerować mając do dyspozycji jeden wózek, z dwójką dzieci w różnym wieku. Nie można iść tokiem myślenia, że starsze dziecko nie będzie chciało spędzać czasu w wózku, tak jak młodsze. To kwestia odczucia przez malucha, że tak jak jego młodsze rodzeństwo, ono też chce znów pojeździć w wózku. Z podwójnej konstrukcji zrezygnują tylko ci rodzice, których jedna z pociech porusza się już samodzielnie i wózka potrzebuje jedynie okazjonalnie.

Dobrze jest ponadto wziąć pod uwagę, jak daleko od domu rodzice spacerują z dziećmi. Pojedynczy wózek będzie wystarczający, gdy wyjścia z domu z zasady są raczej krótkie. Wtedy to nie ma aż takiego problemu z zakupem odpowiedniego wózka. Gdy jednak jeden rodzic zazwyczaj musi samodzielnie radzić sobie z opieką nad dwójką maluchów, konstrukcja podwójna stanie się po prostu nieodzowna. Rynek jest jednak na tyle bogaty w ofertę, że bez problemu można znaleźć produkt idealny. Wystarczy spojrzeć na wózki dziecięce oferowane przez sklep Wozki-foteliki.pl.

Wózki typu „rok po roku”

Dla dzieci w różnym wieku dostępnych jest kilka rodzajów wózków typu „rok po roku”. Może to być tak zwany tandem bądź tramwaj, w którym gondole ustawione są jedna za drugą. Alternatywą są te ułożone obok siebie bądź jeden nad drugim.

Która z tych konstrukcji lepiej się sprawdzi? To zależy. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo każdy rodzic i dzieci mają inne potrzeby. Na pewno jednak wybór wózka będzie podyktowany jego rozmiarami.

Szerokość drzwi do domu lub mieszkania, drzwi do klatki i windy, a do tego metraż bagażnika. Wybrany wózek musi się w nich zmieścić. Konstrukcje, w których gondole ustawione są obok siebie, są zazwyczaj szersze, dlatego rodzina mieszkająca w bloku, chętniej stawia na wózki tandemy lub z ustawieniem jeden nad drugim. Warto porównywać dokładnie wymiary tak różnych konstrukcji, bo może się okazać, że szerokość klasycznego wózka podwójnego wcale nie będzie znacząco większa od tej, jaką oferuje tandem.

Wygodne prowadzenie

Rodzice muszą samodzielnie ocenić sposób manewrowania danym wózkiem. Przeważnie łatwiej się prowadzi konstrukcje z ustawieniem obok siebie, ale dobrze dobrany tandem, z dużymi kołami obrotowymi i odpowiednią amortyzacją, może być nie mniej zwrotny.

Pokonywanie krawężników, podjazdów i innych tego typu przeszkód na drodze, ocenia się na łatwiejsze z wózkami, gdzie gondole są ustawione jedna pod drugą. I wreszcie waga wózka. To szczególnie ważne dla tych rodziców, którzy codziennie będą wnosić i znosić wózek po schodach, a do tego do miejsca przechowywania, niekoniecznie zlokalizowanego w mieszkaniu.

Potrzeby dziecka

Znajomość potrzeb dziecka daje szansę na znalezienie konstrukcji wózka, która będzie zadowalała pod każdym względem. W czym rzecz? Gdy gondole ustawione są jedna po drugą, jedno z dzieci może czuć ograniczenie w widzeniu tego, co się dzieje naokoło. Rozwiązaniem może być tu wózek, w którym gondole da się przestawiać w taki sposób, aby dzieci patrzyły też na siebie. To dodatkowe urozmaicenie, wygoda prowadzenia, a także większy komfort dla pociech.

Na to, jak się będą czuły dzieci podczas korzystania z wózka, wpływają wysokość oparcia oraz szerokość siedziska. Tu już trzeba uwzględnić wagę pociechy i dobrać te parametry indywidualnie.

Mamy nadzieję, że tymi wskazówkami przybliżyliśmy rodziców do wyboru odpowiedniego wózka dla bliźniaków i dzieci w podobnym wieku. Korzystając z powyższych porad, z pewnością uda się dokonać satysfakcjonującego zakupu.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge