Być swoim szefem i samemu decydować o przebiegu swojej kariery zawodowej? Brzmi cudownie, ale czy tak jest w rzeczywistości? Co to jest wolny zawód i dlaczego wiele osób decyduje się na porzucenie pełnego etatu na rzecz pracy jako wolny strzelec? To pytania, które dziś stawiają sobie rzesze etatowych pracowników, stojących przed podobnym wyborem.

Podjęcie decyzji o przejściu na freelancing nie zawsze jest proste, a niejednokrotnie nawet niemożliwe. Wiele zależy tu od rodzaju wykonywanej pracy oraz cech osobowych każdego z nas. Zanim zdecydujemy się zostać freelancerem, warto wcześniej gruntownie rozpoznać temat i dowiedzieć się: co to jest wolny zawód, kto może go wykonywać oraz czy warto porzucić etat i rozpocząć pracę „na swoim”.

Co to jest wolny zawód w świetle przepisów?

„Wolny zawód” to pojęcie, które nie doczekało się w Polsce definicji normatywnej. Stosowane jest w języku prawnym i prawniczym. Choć ustawodawca nie wprowadził jednoznacznej definicji, określił wykaz zawodów uznawanych za wolne.

Warto zwrócić uwagę, że inne profesje znajdują się na wykazie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, a inne na wykazie Kodeksu Spółek Handlowych. Wykazy określane są każdorazowo na użytek określonych przepisów. Jak zatem zrozumieć, co to jest wolny zawód?

Najprościej oraz w dużym skrócie można określić to w taki sposób: wolny zawód to taki, który prowadzony jest na własny rachunek.

Czy uprawianie wolnego zawodu jest tożsame z prowadzeniem działalności gospodarczej?

Wbrew powszechnej opinii, nie. Wielu freelancerów realizuje zlecenia na rzecz innych podmiotów gospodarczych na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Wolny zawód nie wyklucza jednak samozatrudnienia.

Cechy wolnego zawodu

Aby lepiej zrozumieć, co to jest wolny zawód oraz z czym się wiąże, można posłużyć się badaniami przeprowadzonymi w Instytucie Wolnych Zawodów przy Uniwersytecie Aleksandra w Norymberdze. Wyszczególniono tam następujące cechy wolnych zawodów:

  • Wysokie kwalifikacje oraz kompetencje zawodowe,
  • Wykonywanie czynności zawodowych osobiście,
  • Osobista odpowiedzialność za właściwe wykonanie świadczenia,
  • Niezależność oraz samodzielność podejmowanych decyzji,
  • Wysoki poziom moralny,
  • Więź pomiędzy wykonawcą a odbiorcą świadczenia, która opiera się na zaufaniu.

Zatem kto może wykonywać wolny zawód? Nawiązując do ww. wykazów, są to między innymi: architekci, lekarze, notariusze, księgowi, pielęgniarki, położne, stomatolodzy, doradcy podatkowi i wiele innych zawodów. Abstrahując od tych wykazów, zwyczajowo za wolne zawody uważa się również: grafików, programistów, copywriterów, webmasterów, pozycjonerów i innych, gdzie działalność często prowadzona jest przy pomocy Internetu.

Wady i zalety uprawiania wolnych zawodów

Jak każde rozwiązanie, tak i to znajduje swoich zwolenników i przeciwników. Ci pierwsi cenią sobie niezależność, jaką daje wykonywanie pracy freelancera. Samodzielność w doborze metod pracy, stosowanych narzędzi, środków oraz elastyczne godziny pracy to niewątpliwe atuty. Wykonując wolny zawód, sami ustalamy wysokość wynagrodzenia, uzależniając je od stawek za realizowane świadczenia.

Większość freelancerów pracuje w swoich własnych gabinetach lub biurach, a niekiedy w zaciszu własnego domu (copywriter, grafik itp.). Unikają wtedy kosztów związanych z dojazdem do pracy oraz konieczność stania w korkach. Oszczędność pieniędzy i czasu to kolejne zalety.

A jakie są wady? Wśród tych, wymienić można między innymi nieregularne wpływy na konto (zależnie od ilości zleceń), odpowiedzialność materialną i prawną za świadczone usługi oraz dużą konkurencję na rynku usług świadczonych przez freelancerów.

Mam nadzieję, że udało mi się przybliżyć, co to jest wolny zawód i z czym wiąże się jego wykonywanie. Analizując wady i zalety znacznie łatwiej ocenić samodzielnie, czy gotowi jesteśmy na podjęcie tego kroku.

Ocena

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge